czwartek, 23 września 2010
GMO
Komisja Europejska próbuje przeforsować obowiązek wprowadzania GMO w Unii, ponieważ mimo straszenia pozywaniem opornych państw do Trybunału nie widać entuzjazmu dla tego cudownego „postępu naukowego”. Ale zamiast sukcesu zalicza kolejną klęskę, tym razem bardzo poważną.Organizmy zmodyfikowane genetycznie w skrócie GMO (ang. Genetically Modified Organisms) to organizmy, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka.Według art. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych GMO to organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji.
Europejski Komisarz ds. Zdrowia i Spraw konsumenckich John Dalli przyznaje, że system bezpieczeństwa żywności w UE musi się zmienić. Komisarz odpowiadał na pytania José Bové, wiceprzewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Bove wezwał do „drakońskich” reform EFSA.
Profesor Andrés E. Carrasco, słynny argentyński embriolog z Uniwersytetu w Buenos Aires zaprezentował szokujące wyniki dotyczące herbicydu Roundup, używanego w 70% wszystkich upraw GMO, który powoduje deformacje twarzy i uszkodzenia systemu nerwowego płodów ludzkich.
Minister Rolnictwa Walonii wezwał do reformy rolnictwa opartej na JAKOŚCI.
Minister Środowiska Regionu Bruksela ogłosiła, że właśnie dzisiaj rząd regionalny stolicy Unii Europejskiej także podjął decyzję, by być regionem wolnym od GMO.
Batalia przeciw GMO jest czymś więcej niż tylko sprawą technologii. Chodzi tu o różnorodne i ekologiczne rolnictwo oraz rozwój obszarów wiejskich, praktykowane przez niezależnych rolników, produkujących produkty wysokiej jakości, a nie o zorientowany na towary globalny agro-biznes!
Proszę o nagłośnienie poniższych szczegółów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Nie mówmy nie całej żywności GMO. Masówki zawsze są szkodliwe. Natomiast GMO zawierające szczepionki, czy leki mogą być naszą przyszłością.
OdpowiedzUsuń??
OdpowiedzUsuńZachęcam do zapoznania się z podstawami inżynierii genetycznej oraz aktualną sytuacją i problemami z jakimi musi zmierzyć się współczesne rolnictwo. Tym bardziej jeśli zamierza się rozpowszechniać informacje o takiej tematyce.
OdpowiedzUsuńKrew mnie zalewa kiedy widzę owoc z wbitą strzykawką z kolorowym płynem przy temacie GMO - zapewniam że w całym procesie tworzenia GMO nie ma momentu w którym coś takiego ma miejsce! To jest przekłamanie i posługiwanie się obrazkiem, który ma wzbudzać obawy i negatywne skojarzenia!
Apeluję do inteligentnych ludzi aby nie dawali się ponieść sile propagandy i próbowali sami kształtować własne opinie, bo wybiórczość z jaką podawane są informacje jest niesamowita.
Zastanówcie się czy wasza opinia jest na prawdę wasza, czy opiera się na tym co wkładają do głowy różne organizacje i środki masowego przekazu...
Popieram zdanie Marty...
OdpowiedzUsuńŻeby nagłaśniać sprawę o GMO należy posiadać jakiekolwiek pojęcie na ten temat i wiadomości z pewnych źródeł. Poza tym w procesach inżynierii genetycznej nie modyfikuje się roślin czy zwierząt za pomocą środków chemicznych. Przekształceniu ulega ich genom (DNA) a nie już istniejące organy czy tkanki. Do procesu tego używane są wektory bakteryjne lub wirusowe a także inne metody inżynierii genetycznej.
Pisałam o tym pracę dyplomową. Temat okazał się bardzo ciekawy i zaskakujący. Zachęcam do zapoznania się z zagadnieniem przed wyciągnięciem pochopnych wniosków.
hm... Z obu ostatnich komentarzy nie wynika nic konkretnego. Nie mam nic przeciwko eksperymentowaniu na DNA, jeżeli nie odbija się to na moim zdrowiu. Większość osób, w tym naukowców przeciwnych GMO tak naprawdę sprzeciwia się spożywaniu żywności GMO oraz uwalnianiu żywych zmodyfikowanych organizmów do środowiska, a nie wytwarzaniu GMO w zamkniętych laboratoriach. Problemy rolnictwa to efekt debilnej gospodarki i na pewno GMO tego nie naprawi.:) Kluczową kwestię stanowi pieniądz. Modyfikacja typu GMO służy do zarabiania pieniędzy przez korporacje. Nietrudno się domyślić, że duża większość stosowanych modyfikacji genetycznych w żywności to ta bardziej dochodowa. "odporność na herbicyd powodująca duży wzrost użycia pestycydów, która stanowi około 75% światowych upraw GMO". No i w sumie fakt faktem są to eksperymenty... Hazard. Wprowadzenie genu jednego gatunku do DNA drugiego w taki sposób, aby nowy organizm posiadał określone cechy jednego z użytych elementów (np. bakterii). Kto mnie zapewni, że w efekcie nie powstają nowe cechy niepożądane? (mutacje genowe).
OdpowiedzUsuńhttp://www.youtube.com/watch?v=Sdw2zHMnoaY&feature=related
OdpowiedzUsuń